"Ақмола облысы білім басқармасының Ақкөл ауданы бойынша білім бөлімі Ақкөл қаласының №2 жалпы орта білім беретін мектебі" коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение "Общеобразовательная школа №2 города Акколь отдела образования по Аккольскому району управления образования Акмолинской области"

СоцСети

 https://www.facebook.com/profile.php?id=100030859989088   

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар

Жақсылық жасау – борышың

Баланың айласы. Ыбырай Алтынсарин

(сабақтың тақырыбы)

 

Бөлім:

Жақсыдан үйрен, жаманнан жирен

 

Педагогтың аты-жөні

Маметқызы  Баршагул

 

Күні:

 

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

 

9

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

2.3 Шығарманың тақырыбы мен ондағы негізгі ойды анықтау.

Сабақтың мақсаты

3.2.3.1 – шығарманың тақырыбын анықтау және негізгі ойды білдіріп тұрған мәтін бөлігін, сөйлемді табу.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

 

 

Сабақтың басы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың ортасы

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сабақтың соңы

Қызығушылықты ояту. Сыныпты қалыпқа келтіру. Ойсергек:

  • Сәлеметсіңдер ме, оқушылар?
  • Кім кезекші?

Сыныпта кімдер жоқ? Күндей жадырап, Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай таза, мөлдір қөңілмен Сабағымызды бастаймыз!

 

  • Қолымда не көріп тұрсыңдар?
  • Күннің көзі не сыйлайды
  • Бір –бірімізге тілек айтайықшы

 

 

 

 

«Сиқырлы бас киім» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.

 

 

 

 

Жаңа тақырып

Ребус шешу

 

 

 

  • Жарайсыңдар, балалар. Бүгінгі өтетін тақырыбымыз «Баланың айласы». Авторы : Ыбырай Алтынсарин

 

 

Карточкамен жұмыс

 

 

 

 

Сергіту сәті

Ойқозғау.

Қандай жақсылық жасауға болады?

 

 

  •  

Балаларға оқып беру

-Мәтін не туралы?

- Кейіпкерлер кімдер?

- Неге «Бала айласы» деп аталады?

 

 

 

Мазмұнын сұрау

«Ойлан тап» әдісі

Сәйкестіру

 

 

 

Дәптермен жұмыс

Төре (төрелiк) бұл жерде: шешiм. Жүгінді – бағынды, айтқанына көнді. Әйдік – үлкен

 

 

 

Суреттерді ретімен қолданып, «Баланың айласы» әңгімесін қысқаша мазмұндап шық.

 

Кері байланыс. Ауызша.

 

 

 

 

Оқушылар жауап береді

 

 

 

 

 

 

Бір – біріне тілек айтады.

 

 

Біз тәртіпті баламыз.

Айтқан тілді аламыз.

Анамызды қуантып,

Күнде бестік аламыз

 

 

 

 

 

 

 

Балалар ребусты шешеді

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Балалар Ыбырай Алтынсарин туралы бүгінге дейінгі білетін мағұлмат толтырады.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сұрақ – жауап

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Карточка арқылы жұмыс

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сурет арқылы жұмыс

Бір – бірін «Бес саусақ» әдісімен бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

«Қолпаштау» әдісі арқылы бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бір – бірін «Бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды

 

 

 

 

 

 

 

 

Қолпаштау арқылы бағалау

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Бағдаршам арқылы бағалу

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кері байланыс смалик арқылы

 

 

 

Слад

 

 

 

Күннің көзі

 

 

 

Сыйқырлы  қалпақ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слад

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Оқулық

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Сызба кестелер

 

 

 

 

 

 

.

 

 

Пәнаралық

Байланыстар

Өзін-өзі тану. Жаратылыстану

АКТ-ны қолдану

Дағдылары

Интербелсенді тақта

Алдыңғы білім

Ы. Алтынсарин. «Баланың айласы»

Жоспар

Уақыт

Жоспарланған жұмыс түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту. Сыныпты қалыпқа келтіру. Ойсергек:

  • Сәлеметсіңдер ме, оқушылар?
  • Кім кезекші?
  • Сыныпта кімдер жоқ?

Күндей жадырап, Айдай арайлап,

Жұлдыздай жарқырап,

Судай таза, мөлдір қөңілмен Сабағымызды бастаймыз!

«Балмұздақ таяқшасы» әдісі арқылы үй жұмысын сұрау.

 

Сабақтың ортасы

Ойқозғау.

Абай қай өлеңінде бізді жақсылыққа үйретеді?

– Сонымен, бүгінгі біздің тақырыбымыз қандай екен? Сабақтың тақырыбын айту. Бағалау критерийімен таныстыру. Білу (оқушы әдістер мен жұмыстың орындалу ретін біледі). Мағынаны ажырату.

Тақырыпты болжау.

1-тапсырма. Берілген тірек сөздердің кімге қатысты айтылғанын табу. Мақсатқа сәйкес оқушыларға бағалау критерийін шығарту.

Түсіну. Оқылым.

2-тапсырма. Мәтінді түсініп оқы. Малды пайдаға жарату.

Қолдану.

Жұптық жұмыс. 3-тапсырма. Үй ішінің бай екенін кімнің сөзінен аңғардыңдар? Сыныптасыңмен мәтінде берілген сол сөзді диалог ретінде оқыңдар.

Топтық жұмыс. Топқа бөлу.

4-тапсырма. Ол тапқан малын қайда жұмсайды екен? Оқулықтағы сызбаны пайдаланып, жауап бер.

Сергіту сәті. Жұптық жұмыс.

7-тапсырма. Сызбаны пайдаланып, мәтіндегі тірек сөздерді тап. Сызбадағы сөздер: өсім, қанағат, борыш.

 

 

Жеке жұмыс.

5-тапсырма. Сөздер арасына байланыс сызықтарын жүргіз.

 

 

 

 

Суреттер

 

 

 

 

 

 

 

Интербел- сенді тақта

 

 

Сызбалар

 

 

 

       

 

 

 

борыш                   парыз

өсім                       несие

міндет пайыз

ҚБ ретінде: дәптердегі 1-тапсырма. Мәтінді оқып, төмендегі тапсырмаларды орында.

Малды пайдаға жарату

Бір үйші жұмысымен көп мал тауып тұрса да, сонша азбен қанағат етіп, аз жұмсап тұрады екен. Бір күні көршісі:

  • Осы сен бай бола тұрып, малыңды қай жаққа жібересің? Көзге түсетін еш нәрсең көрінбейді, – деді.

Үйші айтты:

  • Тапқан малымның бір бөлігімен борышымды өтеймін, бір бөлігін өсімге беремін.

Көрші:

  • Қойшы, батыр, сенің борышың бар ма еді және өсімге қанша ақша беруші едің? – деді.

Үйші:

  • Қарт әке-шешеме берген ақшаларымды өтеп тұрған борышым деп білемін. Өзімнен туған балаларды оқытуға, асырауға шығарған малымды өсімге берген мал деп білемін. Балалар адам болып, біз қартайғанда жақсы асыраса, олардың борышымды өтегені емес пе? – деді.
  1. Негізгі ұғымдардың астын сызып шық.
  2. Маңызды емес ақпараттарды, артық сөздерді, қайталауларды қарындашпен сызып таста.
  3. Негізгі ойды білдіріп тұрған ең негізгі сөйлемді боя.

2-тапсырма. Сұрақтарға жауап бер.

«Борышыңды өтеу» дегенді қалай түсінесің?                                    

«Қанағат ету» дегенді қалай түсінесің? Өмірмен байланыстырып жауап бер.                                                           

 

Ойтолғау.

6-тапсырма. Ата-ананың алдындағы борыш дегенді қалай түсінесің?

 

Сабақтың соңы

Үй тапсырмасы. Мәтіннен түсінгенін айту.

Кері байланыс. Ауызша.

Рефлексия.

 

Қосымша мағлұматтар

Дифференциация –

Бағалау –

Пәнаралық байланыс

Сіз оқушыларға көбірек қолдау

Оқушылардың

Қауіпсіздік ережелері

көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті

ақпаратты

АКТ-мен байланыс

жоғары оқушыларға қандай

қаншалықты

Құндылықтармен байланыс

 

тапсырма беруді көздеп отырсыз?

меңгергенін

қалай тексересіз?

(тәрбиелік элемент)

Ойлану

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер

енгіздім және неліктен?

Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.

 

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты): 1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

2

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?

 

Жаңартылған күні: 30.10.2020 18:33
Құрылған күні: 30.10.2020 18:33

Текст